Jak zdravě jíst po dlouhé práci

Běžný pracovní den mnoha lidí je poklus od budíčku až po večerní upadnutí do postele. Mnozí proto pracovní dny řeší jídlem v podobě rychlovek a „hotovek“. Nezdravé stravování lidé často obhajují nedostatkem času, ingrediencí a sil. Jak i v rámci omezených možností jíst co nejlépe?

Prevence nedostatku času

Když se z práce vracíme až večer, už není čas vařit si fazole a samotné salátové listí nikoho dostatečně nenasytí. Ovšem fazole, ale i mnohé jiné na přípravu časově náročnější ingredience lze připravit předem. Jako nejpraktičtější se mi osvědčilo namočit si hned v pátek večer vše, co namáčení potřebuje, a pak v sobotu nebo v neděli při přípravě větších jídel už skoro bez námahy uvařit. Hned po uvaření lze z části ihned připravit víkendové jídlo, jako například krupoto s fazolemi. Další část uložím do lednice a v týdnu pak přihodím do salátu nebo polévky a poslední část fazolí rozmixuji na pomazánku. Tu lze použít jako dip k namáčení zeleninových proužků nebo mazat na chleba a použít do tortilly, která se dobře hodí i jako jídlo na cesty. Budete-li mít to nejnáročnější nachystáno předem, lze připravit i v krátkém čase výživné jídlo.

Prevence nedostatku ingrediencí

Když v týdnu nestíháte nakupovat nebo nakupujete-li bez plánu jen podle aktuální nálady, skoro jistě vám pro vaření bude něco chybět. Prevencí chybějících ingrediencí je buď domácí spíž s většími zásobami, nebo promyšlené nakupování. Sama ráda vařím bez velkého plánování, a tak mi víc sedí větší zásoby, čímž nemyslím ani tak množství, jako spíše rozmanitost. Mám doma vždy sezonní zeleninu, čerstvé mléčné produkty, běžné trvanlivé potraviny a také méně běžné speciality, jako je například umepasta nebo kešu ořechy. Umepastu ráda dávám do nejrůznějších dipů se smetanou a kešu používám po namočení a rozmixování jako základ do pomazánek na sladko i naslano či do pesta.

http://www.cojist.cz/

Jak si zajistit zdravé jídlo v pracovním týdnu

Připravte se předem, a když máte více času, uvařte si do zásoby. V hektických dnech pak tyto hotové základy dotáhněte do čerstvě připravených jídel. Zařiďte si doma slušně zásobenou spížku nebo nákupy detailněji plánujte. Čas strávený plánováním se vám vrátí v čase ušetřeném během vaření. Recepty si hledejte dopředu, inspirujte se u lidí, kteří zdravě vaří, a ochutnávejte jídla ve zdravých restauracích.

Jak jíst zdravě (nejen) v práci?

Aneb jak bez počítání čehokoliv a bez celoživotního studování výživy pohodově a zdravě jíst, a to v rámci běžného pracovního dne i ve výjimečných pracovních situacích. Je třeba vše vařené, nebo je prospěšnější jíst syrovou stravu? Je maso zdravé, je mléko nezbytné, je chleba potřebný?

Mám pro vás dobrou zprávu. Na světě neexistuje jediná správná výživa, kterou by bylo třeba striktně dodržovat. Neexistuje strava, která by byla nejprospěšnější pro úplně všechny. Neznáme jakýkoliv exaktní neboli vědecky naprosto přesný poměr bílkovin, tuků a sacharidů, který by byl jednoznačně nejlepší.

PharmDr. Margit Slimáková

Pro Dallmayr připravila PharmDr. Margit Slimáková, dietoložka, bloggerka a propagátorka zdravotní prevence. Autorka bestsellerů „Velmi osobní kniha o zdraví“ a „Osobní receptář pro zdraví a pohodu“ a výživového doporučení Zdravý talíř. Zakladatelka 1. českého think tanku Globopol věnujícího se tématům zdravotní prevence a výživy. 

Pokud budete mít zájem o online vzdělávací kurz Jak zdravě jíst v práci & Zdravé jídlo a život jako základní prospívání v práci i soukromí prosím zde.









Mohlo by Vás zajímat