Mobilní platba i bez poplatků operátorům

Tento nový systém mobilní platby začala vyvíjet firmy Baumann Technologie zhruba před rokem. Po úspěšném zavedení do provozu v Jordánsku, Maďarsku, Rumunsku a Dubaji se novinka dostala letos v září i do České republiky a na Slovensko. „Ideálním zkušebním místem se staly prodejní automaty na kávu. Je zde velký provoz, široký sortiment kávy i čajů,“ říká Ing. Dovrtěl z Baumann Technologie. Navázali spolupráci s firmou Alois Dallmayr, jejíž kávové automaty jsou hojně zastoupeny v mnoha městech ČR a která se tak stala průkopníkem nového způsobu prodeje.

Proč zrovna s touto firmou? Ing. Dovrtěl říká: „Spolupracovali jsme s ní již v předcházejících letech, kdy jsme do jejich automatů zabudovali tzv. telemetrický systém. Ten spočíval v tom, že dokázal na povel z řídícího centra přes sms sdělit, kolik porcí kávy a čajů se prodalo třeba od počátku měsíce, což je důležité mj. při inventurách. Ale systém dokázal mnohem více: sám nahlásil odpojení od elektřiny, vody nebo nám zaslal sms, že potřebuje zásah technika.“

Nový způsob mobilní platby je pro zákazníka výhodný v tom, že neplatí žádné peníze navíc, jako je tomu u podobných již zavedených systémů. Při platbě přes mobil si totiž běžně operátor bere 20-30 % provizi. Tak funguje třeba známá dárcovská esemeska. „U naší mobilní platby zákazník zavolá na telefonní číslo konkrétního přístroje, ten mu sice hovor „nezvedne“, ale okamžitě mu „zavolá“ zpátky. Na displeji automatu se vzápětí ukáže, jak jste na tom s vaším účtem. Pokud jsou na něm peníze, automat se vás zeptá, jakou službu požadujete. Jakmile si ji vyberete, bude z vašeho účtu odečtena odpovídající částka. Pokud peníze na účtu nebudou, můžete si kredit na místě dobít. Zákazník tak nemá žádné výdaje navíc, zaplatí jen cenu služby.

V současné době se můžete v České republice setkat automaty Alois Dallmayr, vybavené mobilní platbou v pilotním projektu na třech místech v Praze – v Království železnic na Smíchově, v prodejně Hornbach na Černém mostě a v holešovickém Výstavišti.

„Od zavedení této novinky uplynulo jen několik dnů a jak se zdá, vzbudila velkou pozornost. Jsem si jist, že právě tudy se bude ubírat budoucnost prodeje. A nejen naší kávy, “ říká René Sion, generální ředitel firmy Alois Dallmayr v České republice. A nejen v České republice, svůj systém si totiž firma Baumann Technologie dala patentovat ve všech zemích Evropské unie.