FELIXÍR bylinný sirup
Prémiový bylinný sirup FELIXÍR je vyladěn ze čtvero různých domácích plodů. U každého plodu, který používáme při ladění chuti, známe osobně jeho sběrače. Každá jedna bobule projde ruční kontrolou. Jedině tak máme jistotu, že se k vám dostane jen sirup prvotřídní kvality, který zahraje na vaše smysly. Na jazyku tvoří sirup FELIXÍR dokonalý požitek harmonické chuti, před zraky vyvolává obraz kvetoucích strání Rychlebských hor a v uších zní adagio z hobojového koncertu D moll, Let čmeláka. Blahodárný účinek se projeví posléze.
Naše bylinky nakupujeme výhradně od sběračů, které osobně známe. V mnoha případech po celé generace. Radost Gáborové Evy a Kandorové Heleny, nadšení Holomkové Taťány a Morongové Pavlíny, rozvaha Pištělákové Jiřiny, znalosti Vraspírové Květy, klid Ing. Miroslava Přibyla nebo podnikavost Dagmar Nepožitkové, vedoucí provozovny, to je to, co dělá náš sirup jedinečným.
Ctíme tradici a zachováváme postupy a receptury našich babiček. Jsme malý podnik, naše mediální a obchodní možnosti jsou minimální. Je nám velkou ctí, že recepturu svého sirupu FELIXÍR svěřila společnost Dallmayr Kaffee našemu podniku VS Rychleby s.r.o. a společně s jednou z nejvýraznějších osobností české populární hudby a virtuosem Felixem Slováčkem náš projekt JESENÍKY originální produkt® podpořila. Zavítáte-li do tohoto kraje, navštivte nás a přesvědčte se, jak pracujeme. Rádi Vás u nás provedeme.
Magické složení
Složení je čistý extrakt z plodů šípku, plodů černého bezu, plodů jedlé jeřabiny a plodů černého rybízu, dále jen voda a cukr. Základem FELIXÍRU je šípek, jako prevence proti různým nachlazením; dále jeřabina, která obsahuje hodně jódu. Podporuje činnost štítné žlázy, slinivky břišní a žláz s vnitřní sekrecí. Z dalších bylin je to především plod černého bezu, který podporuje činnost jater a ledvin; a pro zvýraznění chuti černý rybíz. Jako celek by sirup měl stimulovat čištění organizmu, prevenci a imunitu. Neobsahuje konzervanty, barviva, dochucovadla ani alkohol.
Užívání
Užívání na lžičku je u bylinných sirupů běžné a obvyklé. Lze je dát i do čaje, byliny se stejně zpravidla spaří, užitečné látky se zachovají (to je typické pro lipový květ, květ z černého bezu a další). Lze rozmíchat ve studené vodě, či používat do kávy nebo koktejlů. Naše sirupy jako originální produkt a lahůdku z Jeseníků lidé s oblibou kupují jako dárek; v restauracích z nich míchají limonády nebo čaje.
Citroník severu
Vedle jeřabiny ptačí existuje odrůda s jedlými plody, která byla objevena na počátku 19. století v Jeseníkách. Šlechtit ji začali sudetští Němci; první zahradnictví, která ji nabízela, byla v Ostružné a jedno v Petříkově. Z Ostružné tak pravděpodobně tento původně endemitní druh pochází, botaniky pojmenován jako jeřabina Moravská sladkoplodá. Jedlý jeřáb má vitamínu C jako šípek a dvakrát více než citrony. Vedle vitamínu A a C obsahuje, ještě karoten, třísloviny, pektin a vysoký podíl vlákniny. Vitamín C si jeřáb udržuje i v suchém stavu. Cukr, zvaný sorbit, který je v plodech rovněž hojný, působí na funkci trávicího traktu, podporuje činnost střev a má mírný projímavý účinek. Výtažky z červeného jeřábu se používají i do bylinných koncentrátů, které jsou nízkokalorické a přitom obnovují v organizmu rovnováhu vitamínů a minerálů, a také zvyšují odolnost k různým nemocem a dodávají tělu potřebnou energii. Při trvalém používání posilujícího nápoje připraveného z bylinkového koncentrátu se po jednom až dvou měsících normalizují všechny důležité funkce organizmu a aktivizuje se látková výměna, zlepšuje se psychický a emocionální stav a rovněž se zvyšuje tonus a nálada.
Původ bylin a výrobku
Berete do ruky výrobek, jehož receptura byla vytvořena exkluzivně pro společnost Dallmayr Kaffee v provozovně VS Rychleby s.r.o. na úpatí Rychlebských hor. Ty tvoří podhůří Hrubého Jeseníku, nacházejí se v Javornickém výběžku, severozápadně od města Jeseníku. Z geologického hlediska představují severní hranici českého masivu. Rychlebské hory (Góry Złote – Reichensteiner Gebirge) jsou jedno z nejopuštěnějších pohoří v ČR.
Historie sahá až do střední a mladší doby kamenné. Archeologické nálezy z tohoto období můžeme nalézt v okolí městečka Vidnavy, V době železné obývali podhůří Rychlebských hor představitelé lužické kultury, kteří byli ve 4. století před naším letopočtem vystřídáni Kelty. Počátkem našeho letopočtu se zde objevují germánské kmeny Burgundů a Vandalů. První písemné doklady o Jeseníkách jsou již z dob Ptolemaia z 3. století. Na jeho mapě jsou tzv. východní Sudety označeny názvem Askiburgion. První zmínka o slovanském osídlení oblasti pochází od římského historika Prokopia ze 6. století.
Rychlebské hory, malebný kout moravské země, jsou pro mnohé lidi neznámé. Ale ti, kteří je navštívili, je mají nesmazatelně zapsané ve svém srdci. Nejsou nejvyšší ani nejrozsáhlejší, ale jsou to hory, které vás zaujmou svou tichou krásou a klidem. Je to „zapomenutý kraj“, s nádhernou zachovalou přírodou, krajem vzdáleným civilizaci, krajem, kde lišky dávají dobrou noc a to často doslova. Zbytky polí bývaly převážně zatravněny a tak zde vedle smíšených lesů najdeme louky, kde se pasou stáda dobytka a vůkol rostou původní dřeviny a byliny.
Z tohoto čistého prostředí čerpáme plody pro náš sirup FELIXÍR. Suroviny pocházejí především z katastru obcí Velká Kraš, Kobylá na Vidnavkou, Žulová a Vápenná. Už názvy obcí prozrazují rozmanité geologické podloží a podle toho se zde vyskytují i rostliny, které jsou vázány na typ půdy. Můžeme tak garantovat že použitá surovina pochází ze zachovaného, čistého životního prostředí, z kraje, kde spíše potkáte stádo pasoucí se zvěře než turistu nebo domorodce. Při troše štěstí narazíte na farmu, kde Vám nabídnou kozí nebo ovčí sýr s čerstvými bylinkami.
Právě zde jsou plody ručně sbírány, ať v době květu nebo v době dozrávání, poté pak v lískové sušárně za temna a pouze prouděním suchého horského vzduchu pomalu a jemně sušeny. Tím je zachována maximální účinnost a aroma látek v bylinách a ovoci obsažených.
Více informací a objednávky na www.felixir.cz