Káva a poezie? A proč ne

Dva zdánlivě odlišné světy, a přesto si někdy mohou být tak blízko. Jako je tomu v případě básnické sbírky KNIHA JIHU jihočeské autorky Kateřiny Komorádové. A ve chvílích, kdy se tyto dva světy přiblíží, nejde pouze o tvůrčí inspiraci nebo pohodu při čtení s šálkem dobré kávy v ruce.

Domov

Básně z této sbírky vznikaly mezi lety 2006-2016, tedy v době, kdy autorka opustila své rodné město, ale pravidelně se do něj vracela. A právě tehdy se v ní otevřelo hluboké téma domova, jejích kořenů a také místa, kam patří a kým vlastně je. Tyto otázky jsou ale stejně tak individuální jako univerzální, a tak se jich dříve či později během života dotkne každý z nás.

Všechno má svůj čas

Své básně autorka uspořádala do sbírky, oslovená nakladatelství však neměla o vydání zájem. Možná tehdy nebyl správný čas, možná ještě něco chybělo k dokončení, aby se pomyslný kruh loučení se svým dětstvím a rodištěm mohl uzavřít. Jak sama autorka říká, ten okamžik nastal, když po těžké nemoci odešla její maminka, o kterou tehdy právě ve svém rodném městě pečovala.

Ještě jednou a naposledy se tedy rozhodla své básně nabídnout k vydání. A tentokrát to vyšlo. Oslovené nakladatelství Dauphin básně přijalo a za půl roku byla sbírka na světě.

Podpořili jsme

V niterných básních jemného a někdy byť poetického, přesto současně tvrdě realistického ladění bez příkras najdeme také témata odchodu všeho a všech, co se už nikdy nevrátí, ale navždy v nás zůstává – jako vzpomínky, obrazy a pocity, jako kdyby autorka – a čtenáři spolu s ní – „si příliš silně tiskla razítko domova do hrudi.“

A co tedy mají společného káva Dallmayr a básně o rybníku Vajgaru, jindřichohradecké uličce Na Hradbách, mizejících polích za domem a „přimrzlém dětství na konečcích“? Všechny básně pocházejí z básnické sbírky KNIHA JIHU, jejímž hrdým sponzorem se stala právě firma Dallmayr. Gratulujeme a básním přejeme spoustu čtenářů, kteří se ještě nechají oslovit něčím tak niterným, jako je poezie věnovaná rodným kořenům.

PhDr. Kateřina Komorádová (* 1982 v Jindřichově Hradci). Novinářka, překladatelka, spisovatelka a autorka básnických sbírek Milostné desatero (2009), Den vytažený ze zásuvky (2014), Jak zahradník jablka (2021) a Kniha jihu (2023). Poslední sbírka je věnována jejímu rodnému městu a její mamince, in memoriam.

autor fotografií: Michal Svoboda