Cena kávy zůstane delší dobu v blízkosti desetiletého maxima

Cena kávy za posledních několik desítek dnů vystoupila na největší maximum za deset let, kde se podle analytiků udrží již delší dobu.

 

Tato nejistota a napětí na trhu bude podle nich pokračovat až do roku 2023. Přispívá k tomu nejen špatné počasí, zejména v Brazílii, globální problémy v přepravě, ale také nejistota v některých exportních zemích. Etiopie je na pokraji občanské války a ve Vietnamu roste počet případů nemoci COVID-19, což by mohlo zasáhnout produkci, uvedl zpravodajský server CNBC.

Ceny kávy se nyní pohybují kolem 2,30 dolaru (45 Kč) za libru (0,45 kg). Minulý týden cena v New Yorku vystoupila až na 2,46 USD, maximum od roku 2011, kdy se cena přehoupla přes tři dolary za libru. Referenční cena Mezinárodní asociace kávy na konci minulého týdne činila 2,07 dolaru za libru, což bylo o 85% více než před rokem.

Analytik trhu komodit Ole Hansen z finančního ústavu Saxo Bank serveru CNBC řekl, že za posledních 12 měsíců přišla řada událostí, která vyvolala růst ceny. Otázkou pro budoucí vývoj cen je, zda tento vývoj bude mít delší trvání. Podle něho je potřeba zaměřit se hlavně na Brazílii, kde letos byly nejnižší teploty za několik let, některé pěstitelské oblasti zasáhl mráz nebo sucho. Nejistá zůstává úroda i v příštím roce a pokud bude rovněž nepříznivé počasí, tak nejistá bude také úroda v roce 2023. Hansen upozornil, že právě kvůli obavám o vývoj v Brazílii v roce 2011 cena kávy tehdy vystoupila zhruba na tři USD za libru.

Kromě špatného počasí mají na trh s kávou značný dopad globální problémy s dodávkami. Producenti a pražírny se totiž obvykle nacházejí v různých zemích. Nervozitu na trhu také vyvolává politická a ekonomická situace v Etiopii a zdravotní situace ve Vietnamu.

Pokud je produkce v jedné nebo obou zemích narušena, trh se snaží přimět ostatní země k produkci kávy. Tentokrát se však přidaly k problémům s produkcí i potíže v nákladní dopravě, což zvýšilo napětí na trhu. Copestake poznamenal, že trvá přibližně dva až tři roky, než produkce kávy zareaguje na změnu ceny. Domnívá se, že trh zatím není z nejhoršího venku a do budoucna očekává, že ceny zůstanou vysoké a budou i více kolísat.

 

Zdroj: