Milovníky kávy čeká zdražení kvůli poklesu zásob ve Vietnamu

Obrovské zásoby kávových zrn ve Vietnamu se snižují a podle odhadu obchodníků do konce září klesnou na polovinu. Místní ceny kávy robusta už vyskočily na rekordní úroveň, a vzhůru tak zřejmě zamíří i světové ceny, uvedla agentura Bloomberg. Vietnam je největším vývozcem kávy robusta na světě a druhým největším producentem kávy.

Produkce kávy by měla navíc klesnout i v pěstitelském roce 2022/2023. Klesající zásoby a špatný výhled sklizně přicházejí v době, kdy se světová spotřeba kávy zotavuje z propadu způsobeného pandemií nemoci covid-19. Cena kávy robusta se od poloviny července, kdy klesla nejníže za deset měsíců, zvýšila o 17 procent kvůli obavám o dodávky z řady zemí, od Brazílie po Afriku.
Kávu robusta používají výrobci instantní kávy, včetně firmy Nestlé, přimíchává se také do směsí určených pro espreso. Obvykle je levnější než arabika a poptávka po ní tak roste, protože lidé hledají alternativy, které by zmírnily dopady rostoucí inflace.
Dostupnost kávových zrn ve Vietnamu klesla, protože vývoz se za leden až červenec meziročně zvýšil o 17 procent na 1,13 milionu tun, vyplývá z údajů celního úřadu. Růst vývozu podpořilo zlepšení dostupnosti kontejnerů a lodí, ale vzhledem ke snižování zásob bude obtížné takový růst udržet.

Světový trh s kávou bojuje s jedním z největších deficitů v poslední době, protože sucho a mrazy snížily brazilskou produkci. Kolumbie se pak snaží zotavit z dešťů, které poškodily úrodu, a v Hondurasu, Guatemale a Nikaraguy docházejí zásoby ze sklizně z roku 2021/2022. Sucho snížilo výnosy robusty v Ugandě a optimisticky nevypadá ani budoucí sklizeň v Kostarice.
Propad zásob kávy ve Vietnamu již způsobil minulý týden růst ceny domácí kávy v provincii Dac Lak, na kterou připadá přibližně třetina úrody v zemi, na rekordních 49.100 dongů (52 Kč) za kilogram. Podle průzkumu se na začátku nové sezony, tedy 1. října, očekávají zásoby 200.000 tun, o rok dříve činily 400.000 tun. Produkce může v období 2022/2023 klesnout o šest procent na 1,72 milionu tun. Robusta tvoří přibližně 90 procent vietnamské produkce kávy.

Banka Citigroup snížila výhled produkce kávy ve Vietnamu pro letošní i příští rok. Místní průzkumy totiž ukázaly, že vývoj plodů negativně ovlivnil nedostatek hnojiv. To ohrožuje i vyhlídky pro nadcházející pěstitelskou sezonu.

Zdroj: