Východočeské muzeum připravilo webovou výstavu o náhražkách kávy

Muzeum v Pardubicích spustilo další výstavu a jejím tématem je pardubická firma Kávoviny, která vyrábí kávovinové náhražky. Tuto továrnu založil Jindřich Franck v roce 1896 pod názvem Franckovka. Jeho pravá pardubická Francovka byl nápoj proslulý široko daleko v 19. a 20. století. Pražírna kávovin v Pardubicích byla vybrána z hlavního důvodu a tím je lokalita kde se pěstuje čekanka. Kávoviny dříve nahrazovali zrnkovou kávu, která v té době nebyla tak dostupná, aby si ji mohl dovolit každý. Kávové náhražky se vyráběly od počátku 19. století, jejich jejich velká obliba trvala do poloviny 20. století.

Franckovka, perola, melta, karo a další náhražky se pražily z čekanky, obilovin, fíků i dalších plodin. Způsob přípravy a podávání byl trochu jiný než dnes. Nechávaly se odstát a vařily se také jako přísady k pravé kávě.

Franckovka firma hodně investovala do reklamy, muzeum tak má ve sbírkách její sběratelské kartičky, plakáty a cedule, drobné tisky s pohádkami nebo obrázky zvířat i reklamní kalendáře. “Dokonce tu máme i reklamní vystřihovací betlém, do kterého jsou propašovány výrobky Franckovy továrny. Unikátem je i miniaturní kupecký krám pro panenky, ve kterém samozřejmě nechybí miniaturní výrobky firmy, “řekl autor výstavy.

Pojmenování Franckovka se do názvu podniku dostalo oficiálně v roce 1941. Po válce byla v továrně zavedena národní správa a nakonec zmizelo i Franckovo jméno z názvu. V roce 1948 byla firma začleněna do národního podniku Kávoviny. Nástupnickou firmou je akciová společnost Kávoviny, která byla založena v roce 1991.

 

Zdroj: