Itálie místo espressa vybrala jako kandidáta pro seznam UNESCO italskou operu

Itálie nakonec nebude žádat o zápis tradiční italské kávy espresso na seznam nehmotného dědictví Organizace OSN pro vzdělání, vědu a kulturu (UNESCO). Rozhodla o tom dnes podle agentury ANSA italská komise pro spolupráci s UNESCO. Komise ale schválila kandidaturu italského umění opery pro zápis na tento seznam.

Komise, již předsedá Franco Bernabé, na svých stránkách oznámila, že velmi oceňuje nominaci týkající se espressa. Její hlasování ale vybralo jako kandidáta italské umění opery. Uzávěrka podání žádosti pro jednání výboru UNESCO v roce 2023 vyprší za dva dny.

Italské ministerstvo zemědělství chtělo o zápis kultury pití espressa žádat se zdůvodněním, že jde o autentický rituál a nedílnou součást národní identity. V Itálii patří krátká ranní zastávka na šálek espressa v kavárně ke každodennímu rituálu statisíců lidí a silná káva s charakteristickou pěnou se považuje za téměř povinné zakončení každého většího jídla. Svaz na ochranu tradičního italského espressa dbá na to, jak se má kvalitní káva připravovat, jak má vypadat a chutnat. Regule stanovují například, jakou barvu má mít pěna, která musí vydržet nejméně 120 vteřin.

Kulturní zvyky spojené s gastronomií má na seznamu nehmotného dědictví UNESCO několik zemí. Například Turecko v roce 2013 uspělo se zápisem tamní kávové kultury, na seznamu je i tradiční japonská kuchyně wašoku, tradiční mexická kuchyně, maltský chléb ftira, korejské kimči nebo nápoj jihoamerických indiánů zvaný tereré, který je zatím jediným zápiosem Paraguaye na tomto seznamu.

Zdroj: